Kohtaamme jumalanpalveluksissa

Miten voisimme kohdata Jumalan?
Onko hänellä sanottavaa  myös meille?
Missä voisimme rauhassa miettiä omaa elämäämme, kaikkia sen kysymyksiä, kokemuksia, iloja ja huolia?

Kontiolahden seurakunnassa vietämme yhteistä jumalapalvelusta viikottain. Olet lämpimästi tervetullut messuun eli ehtoollisjumalanpalvelukseen, sanajumalanpalvelukseen ja nuorten minikirkkoon.

Jumalanpalvelus on kohtaamisen paikka, jossa meitä kutsutaan kohtaamaan Jumala, hänen sanomansa, itsemme, elämämme, toiset ihmiset, elämänmatkalaiset. Kohtaaminen luo juhlan.

Messu tarkoitettu kaikille
Jokainen jumalanpalvelus on avoin kaikenikäisille ja kaikenlaisissa elämäntilanteissa oleville ihmisille.

Perhemessun ja  perhekirkon valmistamme eri-ikäisiä lapsia ja lapsiperheitä ajatellen. Nuorten minikirkko on noin puolen tunnin pituinen erityisesti nuorten ja nuorten aikuisten kohtaamispaikka.

Jumalanpalvelusyhteisö
Tarvitsemme myös ihmisiä, jotka voisivat palvella ja kantaa vastuuta eri jumalanpalveluksissa. Voisitko sinä olla yksi heistä?  Haluaisitko tulla mukaan jumalanpalvelusten suunnitteluun ja toteuttamiseen:  jumalanpalvelusten  ideoijaksi, raamatuntekstien lukijaksi, esirukousavustajaksi, kirkon koristelijaksi, kolehdin kantajaksi, toivottamaan tervetulleeksi, osallistumaan saarnaan, esilaulajaksi, laulajaksi kuoroon tai lauluryhmään, soittajaksi tai synnintunnustusavustajaksi.


Ehtoollisessa Kristus lahjoittaa meille itsensä.

Ehtoollisessa Kristus lahjoittaa meille itsensä.

Haluaisitko tulla mukaan jumalanpalvelusten suunnitteluun ja toteuttamiseen? Täytä Lahjat käyttöön -kortti.

Jumalanpalvelukset ja kirkkohetket:
Su klo 10 messu, perhemessu tai sanajumalanpalvelus Kontiolahden kirkossa.
Kerran kuussa klo 16 Messu Lehmon seurakuntakodilla.(Kesällä 2010 klo 18)
Kerran kuussa klo 13 Messu Selkie-Mönnin kappelissa.